Socijalna zaštita Vesti

Projekat „Pokreni se“

„Ukoliko jasno razumemo da je participacija pravo deteta, onda možemo snažnije zajednički da delujemo“

 

Mreža organizacija za decu Srbije u saradnji sa organizacijama, koordinatorima tematskih grupa MODS-a, Centrom za integraciju mladih, Fondacijom SOS Dečija sela Srbija, Edulinkom i Otvorenim klubom Niš počela je u januru 2021. realizaciju  projekta Pokreni se“. 

Cilj projekta je uključivanje dece i mladih iz marginalizovanih grupa u formiranje politika za smanjenje nejednakosti u društvu.

U okviru projekta u konsultativni proces je uključeno 257 dece i mladih (do 18 godina) iz 12 gradova u Srbiji. Deca i mladi iz marginalizovanih grupa (dečaci i devojčice romske nacionalne manjine, sa teškoćama u razvoju, bez roditeljskog staranja, u riziku od siromaštva), ali i iz opšte populacije, dali su svoje predloge i preporuke za unapređenje politika za smanjenje nejednakosti.

Konsultacije u 12 gradova Srbije 

12 organizacija MODS-a iz 12 gradova u Srbiji je organizovalo konsultacije sa decom i mladima na temu nejednakosti i primenilo zajednički pristup za participaciju dece. Cilj konsultacija je bio da saznamo u kojoj meri deca u Srbiji percipiraju nejednakost među decom, koje oblike nejednakosti primećuju, susreću, kako ih razumeju i koje predloge i preporuke imaju za smanjenje nejednakosti. 

Pored Beograda, Aranđelovca, Kraljeva i Niša, konsultacije sa decom  i mladima su održane i u  Somboru, Pančevu, Zaječaru, Vrnjačkoj Banji, Knjaževcu, Ćićevcu, Kosjeriću i Valjevu.

Organizacije koje su organizovale konsultacije sa decom: Centar za integraciju mladih, Beograd, SOS Dečija sela Srbija, Kraljevo, Društvo za razvoj dece i mladih – Otvoreni klub, Niš, EduLink Arandjelovac, Somborski edukativni centar – SEC, Udruženje Na Pola Puta, StartHub, Kosjerić, Dečiji Centar Zaječar, Okular,Ćićevac, Centar za Kreativni Razvoj – Knjaževac, Centar za decu i omladinu Vrnjacka Banja, Udruženje za pomoć deci sa posebnim potrebama NAŠI SNOVI, Valjevo.

Obuke o zajedničkom pristupu i razumevanju participacije dece

U okviru projekta 50 predstavnika članica MODS-a prošlo je obuku o zajedničkom pristupu i razumevanju participacije dece (u sklopu tematskih grupa MODS-a) i u konsultativnom procesu dalo  predloge i preporuke za smanjenje nejednakosti među decom u Srbiji. 

Snimanje poruka dece za projekat „Pokreni se“

U Ćićevcu, Nišu, Aranđelovcu i Beogradu snimane su izjave dece i mladih na temu nejednakosti.

 

Video poruke dece i mladih

U četiri grada (Beogradu, Aranđelovcu, Ćićevcu i Nišu) su snimljene autentične poruke dece i mladih na temu nejednakosti koje možete pogledati na sledećem linku.

 

Program ekonomskih reformi ERP

Preporuke dece i mladih na temu nejednakosti integrisane su u preporuke MODS-a za Program ekonomskih reformi.

Program ekonomskih reformi (ERP), u skladu sa Strategijom EU o proširenju, izrađuju sve države kandidati za članstvo u EU. Republika Srbija ERP donosi svake godine (sa projekcijama za naredne tri godine) i u januaru 2022. godine je završen osmi ciklus izrade ovog programa. 

Budući da je predviđeno učešće i organizacija građanskog društva u procesu javne rasprave tokom koje mogu da pošalju svoje komentare i predloge za unapređenje ovog dokumenta, MODS je učestvovao u svim fazama javnih konsultacija  izrade ERP-a.

Na  sednici Saveta za prava deteta predstavljena inicijativa MODS-a „GARANCIJE ZA SVAKO DETE“

Sednica Saveta za prava deteta u organizaciji Ministarstva za brigu o porodici i demografiju održana je 17. decembra 2021. u Palati Srbija. Saša Stefanović, direktor MODS-a, je tom prilikom  predstavio inicijativu MODS-a „GARANCIJE ZA SVAKO DETE“.

Nakon realizovanih konsultacija izrađen je konsolidovani izveštaj čiji rezime možete videti na sledećem linku.

Predstavnici/e dece i mladih predstaviće preporuke u ime svojih vršnjaka Savetu za prava deteta Vlade Republike Srbije i relevatnim ministrstvima tokom proleća 2022. godine.

Projekat traje od decembra 2020 do juna 2022.godine.

Ovaj projekat je dobio podršku projekta Vlade Švajcarske „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT“, koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijativeMišljenje izneto u ovom članku je mišljenje autora i ne predstavlja nužno i mišljenje Vlade Švajcarske, Helvetasa ili Građanskih inicijativa.

#ACTprojekat  #ACTekipa  #AKTivniZajedno #ACTgrant #AKTivniGradjani #AKTivneZajednice