Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) i Republički zavod za socijalnu zaštitu (RZSZ) održali su četvrtu radionicu Laboratorije za sistemske inovacije u okviru projekta „Brižne zajednice„. Radionica je održana 28. marta 2025. godine u Beogradu, u prostorijama RZSZ-a, sa ciljem da se razviju modeli za održivo finansiranje usluga socijalne zaštite.
O radionici
Radionica je okupila stručnjake iz oblasti socijalne zaštite, predstavnike relevantnih institucija i organizacija civilnog društva, koji su zajednički radili na pronalaženju rešenja za stabilno finansiranje usluga dugotrajne nege u Srbiji.
Uvodno izlaganje o evropskim modelima dugotrajne nege i njihovom finansiranju održao je Jovan Berić, istraživač saradnik na Institutu za političke studije. Nakon izlaganja, kroz interaktivan ideacioni proces, učesnici su razvijali predloge modela finansiranja, grupisali ideje i analizirali njihovu izvodljivost. Radionica je završena plenarom diskusijom, tokom koje su definisani ključni pravci daljeg delovanja.
O inicijativi „Brižne zajednice“
Transnacionalna inicijativa „Brižne zajednice“ ima za cilj da poboljša kvalitet života ljudi kojima je potrebna kontinuirana i dugotrajna nega i podrška. U tu svrhu, cilj je da se izgrade kapaciteti za inovacije i interregionalne strukture za saradnju između različitih aktera uz podršku akademske zajednice. Vlada Republike Srbije je kroz Strategiju deinstitucionalizacije i razvoja usluga socijalne zaštite u zajednici za period 2022–2026 istakla posvećenost ostvarivanju ljudskih prava na život u zajednici korisnika socijalne zaštite kroz procese deinstitucionalizacije i socijalne inkluzije. Za ostvarivanje ovog cilja neophodno je stvaranje preduslova za stabilno finansiranje usluga socijalne zaštite. Interregionalne strukture za saradnju u okviru projekta „Brižne zajednice“ biće posvećene razvoju modela za kontinuirano finansiranje i održivost usluga za kvalitetniji život i ostanak u porodici ljudima kojima je potrebna nega.
Projekat „Brižne zajednice – Transnacionalni pristupi za višestruke transformativne promene u oblasti kućne nege i razvoja u zajednici u Dunavskom regionu“ podržan je u okviru programa transnacionalne saradnje za Dunavski region i uključuje 25 partnera iz 9 država Dunavskog regiona u periodu od januara 2024. do juna 2026. godine.