Vesti

Sve osobe mlađe od 18 godina su deca: poštovanje prava sve dece, svuda, u svako doba

Komitet UN za prava deteta, Specijalni predstavnik generalnog sekretara za decu i oružani sukob, Specijalni predstavnik Generalnog sekretara UN za nasilje nad decom, UNICEF i Kancelarija Ujedinjenih nacija za borbu protiv droge i kriminala (UNODC), zajedno pozivaju sve države članice da poštuju i osiguraju prava sve dece širom sveta i da priznaju i zaštite sve osobe mlađe od 18 godina.

„Svedoci smo sve većeg neuspeha u poštovanju međunarodnih obaveza iz oblasti humanitarnog prava i ljudskih prava širom sveta, a sve u pozadini značajnih izazova koje predstavljaju pandemije, složene humanitarne situacije i ekstremni vremenski događaji/klimatske krize. Deca i porodice su i dalje raseljena, dok sukobi, kao i napori država da se suprotstave oružanim grupama, uključujući one koje su Ujedinjene nacije označile kao terorističke grupe, dodatno doprinose eroziji međunarodnih okvira zaštite, što često dovodi do kršenja prava dece.”

„Danas podsećamo sve države da su deca potpuni nosioci ljudskih prava, nezavisno od roditelja ili staratelja, i da imaju pravo na posebnu zaštitu prema međunarodnom pravu o ljudskim pravima, posebno prema Konvenciji o pravima deteta (CRC), koji je najratifikovaniji  sporazum o ljudskim pravima u istoriji sa 196 država članica. Konvencija o pravima deteta propisuje širok spektar ljudskih prava koja se primenjuju na svu decu i naglašava da najbolji interesi deteta treba da budu od primarnog značaja u svim aktivnostima koje se njih tiču. Pozivamo države članice da priznaju sve osobe mlađe od 18 godina kao decu i da im pruže posebnu zaštitu.”

„Naglašavamo da države članice imaju primarnu odgovornost da štite, poštuju i ispunjavaju prava dece, kako u vreme mira, tako i u vreme rata. Bez obzira na njihovu starost, pol ili status; u kojoj god zemlji da žive; ili odakle god da dolaze, sva deca imaju svoja ljudska prava, uključujući pravo na život, opstanak i razvoj; pravo na uživanje najvišeg mogućeg standarda zdravlja, uključujući mentalno zdravlje; pravo na obrazovanje; pravo na igru i rekreaciju; pravo na zaštitu od svih oblika nasilja, povreda ili zlostavljanja, zanemarivanja ili nemarnog postupanja, maltretiranja ili eksploatacije; pravo na pristup pravdi i pravo na humanitarnu pomoć; pravo da se ne bude nezakonito ili proizvoljno lišen slobode; i pravo na slobodno izražavanje mišljenja o svim pitanjima koja ih se tiču. Međutim, prava dece, uključujući i onu koja žive u konfliktnim i postkonfliktnim situacijama, prečesto se krše.”

„Posebno smo zabrinuti zbog situacija u kojima se deca iznad određenog uzrasta tretiraju kao odrasli ili kao ‘mladi’ odrasli. U nekim slučajevima, ovo je pod okriljem tradicionalnih ili kulturnih vrednosti ili odgovora protiv terorizma ili nacionalne bezbednosti, sa dramatičnim implikacijama na puno uživanje njihovih prava i zaštite koju pruža Konvencija o pravima deteta.

„Nastavljamo da pozivamo na univerzalnu ratifikaciju i sprovođenje Konvencije o pravima deteta i njenih fakultativnih protokola o učešću dece u oružanim sukobima, o prodaji dece, dečijoj prostituciji i dečijoj pornografiji, o komunikacijskim procedurama  kako bi se osiguralo da se s decom postupa kao sa decom i da se jednom zauvek prekine regrutovanje i korišćenje dece mlađe od 18 godina od strane oružanih snaga i grupa.

Dalje pozivamo na usvajanje drugih međunarodnih instrumenata kao što su Pariski principi i obaveze, Deklaracija o bezbednim školama i Vankuverski principi, koji podržavaju zaštitu dece od oružanih sukoba. Pored toga, deca koja su regrutovana ili iskorišćena i koja su puštena ili su pobegla moraju da dobiju dugoročne, održive programe reintegracije koji su osetljivi na pol i uzrast, invaliditet, sa pristupom zdravstvenoj zaštiti, zaštiti mentalnog zdravlja i psiho- socijalnoj podršci, obrazovanju i zaštiti, između ostalog.

„Detinjstvo je posebno zaštićena faza života tokom koje deca imaju posebna prava priznata Konvencijom o pravima deteta. Stoga mora ostati prepoznato i tretirano odvojeno od odraslog doba. Danas pozivamo sve države da poštuju svoje međunarodne pravne obaveze prema Konvenciji o pravima deteta i osiguraju da se svoj deci, bez diskriminacije, dozvoli da budu deca, da rastu, uče i da se igraju u bezbednom, inkluzivnom, i brižnom okruženju, i da napreduju dostojanstveno. Svuda. I u svakom trenutku.”