Evropske integracije Saopštenja Vesti

Stvarnost dece u Evropi: Napredak i izazovi – Izveštaj Eurochild-a za 2024. godinu o ugroženoj deci širom Evrope

PREDSTAVLJANJE EUROCHILD PROFILA ZEMALJA

Brisel, 20. novembar 2024 – Na Svetski dan deteta, Eurochild objavljuje novi izveštaj „Stvarnost dece u Evropi: Napredak i izazovi“, koji obuhvata informacije prikupljene od 57 članova Eurochild-a iz 31 zemlje širom Evrope. Izveštaj pruža pregled stvarnosti u kojima deca žive u ovim zemljama, identifikuje dobre i obećavajuće prakse, predlaže rešenja i daje preporuke prilagođene svakoj zemlji za donosioce odluka u EU i nacionalne vlade kako bi što efikasnije odgovorili na potrebe dece.

Širom Evrope svedočimo zabrinjavajućim nazadovanjima, naročito za decu u ranjivim situacijama. Iako politike postoje, često se ne sprovode u praksi ili nisu podržane dovoljnim finansiranjem. Prema poslednjim podacima Eurostat-a za 2023. godinu, 24,8% dece u EU bilo je u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti. U poređenju sa 2022. godinom, siromaštvo među decom ostaje alarmantno visoko. Konkretno, ono je poraslo u 16 zemalja, smanjeno u 9, dok je u 2 zemlje ostalo nepromenjeno. Rumunija ima najveći procenat dece u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti (39%), a slede Španija (34,5%) i Bugarska (33,9%).

„Nemamo vremena za čekanje – milioni dece širom Evrope i dalje žive u siromaštvu i socijalnoj isključenosti. Njihova prava se ignorišu, njihovi glasovi se ne čuju, a njihova iskustva ne odražavaju vrednosti na kojima je EU zasnovana. Sa krizom troškova života i sukobima na granicama Evrope, nova politička realnost predstavlja i izazov i priliku. Evropski lideri moraju delovati odmah kako bi doneli stvarne promene za decu – obezbeđujući im sigurno sadašnjost i svetlu budućnost,“ izjavila je H.E. Marija-Luiza Koleiro Preka, predsednica Eurochild-a.

U 2024. godini Evropa je svedočila rekordnom broju nacionalnih izbora. Dok su neke zemlje preduzele korake za unapređenje i zaštitu prava dece, druge moraju intenzivirati svoje napore. Ova raznolikost ogleda se u svakodnevnim realnostima dece širom Evrope. Nedostaci u rešavanju pitanja poput klimatskih promena, mentalnog zdravlja i digitalne bezbednosti i dalje postoje, zahtevajući hitnu pažnju nove političke elite kako bi se zaštitila najranjivija deca.

Pročitajte ceo izveštaj ovde: link