Evropske integracije Vesti

Evropska komisija predlaže nove propise za sprečavanje i borbu protiv seksualnog zlostavljanja dece na internetu

Evropska komisija je u sredu, 11. maja 2022. godine predložila novo EU zakonodavstvo za sprečavanje i suzbijanje seksualnog zlostavljanja dece na internetu. O raširenosti seksualnog zlostavljanja dece u svetu govori podatak da je samo tokom 2021. godine prijavljeno 85 miliona slika i videozapisa koji prikazuju seksualno zlostavljanje dece, pri čemu se pretpostavlja da je još mnogo više tog materijala ostalo neprijavljeno. Ovaj problem se dodatno pogoršao tokom pandemije COVID-19.

Fondacija Internet Watch upozorila je da se broj prijava potvrđenih slučajeva seksualnog zlostavljanja dece 2021. godine povećao za 64 % u odnosu na prethodnu godinu. Pokazalo se da postojeći sistem, koji je zasnovan na dobrovoljnom otkrivanju i prijavljivanju od strane kompanija, nedovoljan za adekvatnu zaštitu dece, a u svakom slučaju će biti ukinut kada istekne privremeno rešenje koje je trenutno na snazi. Do 95 % svih prijava seksualnog zlostavljanja dece primljenih u 2020. godini je došlo od jedne kompanije, uprkos jasnim dokazima da problem ne postoji samo na jednoj platformi.

Za efikasno rešavanje problema zloupotrebe usluga na interetu radi seksualnog zlostavljanja dece potrebna su jasna pravila sa čvrstim uslovima i zaštitnim merama. Predložena pravila će obavezati pružaoce usluga da otkriju, prijave i uklone materijal sa seksualnim zlostavljanjem dece u okviru svojih usluga. Provajderi će morati da procene i ublaže rizik od zloupotrebe svojih usluga, a preduzete mere moraju biti srazmerne tom riziku i podvrgnute strogim uslovima i zaštitnim merama.

U tome će im pomagati novi nezavisni EU Centar za suzbijanje seksualnog zlostavljanja dece (EU Centar) koji će delovati kao centar ekspertize i koji će pružati pouzdane informacije o otkrivenim materijalima. Centar će takođe primati i analizirati prijave od pružalaca usluga kako bi se identifikovale pogrešne prijave i kako bi se sprečilo prosleđivanje istih organima reda i zakona; kao i da se omogući brzo prosleđivanje relevantnih prijava organima reda i zakona i pružanja podrške žrtvama.

Nova pravila će doprineti spašavanju dece od daljeg zlostavljanja, sprečavanju ponovnog pojavljivanja materijala na internetu i privođenju prestupnika pravdi. Ova pravila će ukljućivati:

  • Obavezna procena rizika i mere za smanjenje rizika: Pružaoci usluga čuvanja informacija ili usluga interpersonalnih komunikacija moraće da procene rizik od zloupotrebe svojih usluga za širenje materijala o seksualnom zlostavljanju dece ili za vrbovanje dece s ciljem seksualnog zlostavljanja („grooming”). Pružaoci usluga i će takođe morati da predlože mere za smanjenje rizika.
  • Ciljane obaveze otkrivanja na osnovu naloga za otkrivanje: Države članice moraju da odrede nacionalna tela zadužena za preispitivanje procene rizika. Ukoliko ova tela utvrde da i dalje postoji značajan rizik, mogu zatražiti od suda ili nezavisnog nacionalnog tela da izda nalog za otkrivanje poznatog ili novog materijala koji prikazuje seksualno zlostavljanje dece ili vrbovanje dece. Nalozi (Detection orders) vremenski su ograničeni i odnose se na određenu vrstu sadržaja u okviru određene usluge.
  • Snažne zaštitne mere za otkrivanje: Kompanije koje su dobile nalog za otkrivanje podataka moći će da otkriju sadržaj samo koristeći indikatore pokazatelja seksualnog zlostavljanja dece koje je proverio i obezbedio EU Centar. Tehnologije za otkrivanje smeju da se upotrebljavaju samo za svrhu otkrivanja seksualnog zlostavljanja dece. Pružaoci usluga će morati da implementiraju tehnologije koje najmanje narušavaju privatnost u skladu s najnovijim dostignućima u industriji i kojima se u najvećoj mogućoj meri ograničava stopa greške zbog lažno pozitivnih rezultata.
  • Jasne obaveze prijavljivanja: Pružaoci usluga koji su otkrili seksualno zlostavljanje dece na internetu moraće da prijave ove slučajeve Centru EU.
  • Efektivno uklanjanje: Nacionalne vlasti mogu izdati naloge za uklanjanje ako se materijal koji prikazuje seksualno zlostavljanje dece ne ukloni dovoljno brzo. Pružaoci internet usluga će morati da onemoguće pristup slikama i video zapisima koji ne mogu da se uklone, na primer ukoliko se hostuju na serverima van EU u jurisdikcijama koje ne sarađuju.
  • Smanjenje izloženosti vrbovanju („grooming“): Pravila zahtevaju od prodavnica aplikacija da obezbede da deca ne mogu da preuzimaju aplikacije koje bi ih mogle izložiti velikom riziku od iskorišćavanja.
  • Strogi mehanizmi nadzora i pravna zaštita: Naloge (detection orders) će izdavati sudovi i nezavisni nacionalni organi. Kako bi se smanjio rizik od pogrešnog otkrivanja i prijavljivanja, EU Centar će proveravati moguće slučajeve seksualnog zlostavljanja dece na internetu koje su prijavili pružaoci usluga pre nego što ih podeli s organima za sprovođenje zakona i Europolom. I pružaoci usluga i korisnici će imati će pravo da osporavaju na sudu svaku meru koja ih pogađa.

Više informacija potražite na sledećem linku.