Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) pripremila je doprinos Izveštaju o napretku Srbije za 2025. godinu, koji Evropska komisija izrađuje svake godine u okviru procesa pristupanja Evropskoj uniji.
Za potrebe pripreme ovog doprinosa, sekretarijat MODS-a je organizovao konsultacije sa članicama putem upitnika, kako bi prikupio ključne informacije o izazovima sa kojima se suočavaju deca i organizacije koje rade na zaštiti njihovih prava. U izradi ovog dokumenta učestvovalo je više od 20 članica MODS-a koje su podelile svoja zapažanja, analize i preporuke u vezi sa ostvarivanjem prava deteta u Srbiji.
U izveštaju se ukazuje na izazove i stagnaciju u zakonodavnom i strateškom okviru za zaštitu prava deteta. Posebno se ističe zabrinjavajuće stanje u pogledu slobode izražavanja i učešća dece u javnom životu, kao i sve uži prostor za delovanje organizacija civilnog društva, koje su tokom 2024. i početkom 2025. godine bile izložene targetiranju i pritiscima.
Ključne tačke iz izveštaja uključuju izostanak napretka u donošenju i primeni važnih zakona, kao što su:
-
Zakon o pravima deteta i Zaštitniku prava deteta,
-
izmene Porodičnog zakona (uključujući zabranu telesnog kažnjavanja),
-
ratifikacija Trećeg fakultativnog protokola uz Konvenciju o pravima deteta,
-
i donošenje novog Zakona o socijalnoj zaštiti.
U dokumentu se ističe i potreba za obnovom Saveta za prava deteta, usvajanjem nove Nacionalne strategije za prava deteta i hitnim merama za unapređenje sistema mentalnog zdravlja, inkluzivnog obrazovanja, digitalne zaštite i participacije dece.
Posebna pažnja posvećena je položaju marginalizovanih i ranjivih grupa dece – dece sa smetnjama u razvoju, romske dece, dece bez roditeljskog staranja, izbeglica i migranata, kao i dece žrtava nasilja i eksploatacije – koje i dalje trpe ozbiljne oblike institucionalne diskriminacije i isključenosti iz sistema podrške.
Naglašena je i potreba da se Evropska garancija za decu proširi na zemlje u procesu pristupanja, uključujući Srbiju, kako bi se sistemski odgovorilo na siromaštvo dece i socijalnu isključenost.
Ceo dokument na engleskom jeziku možete preuzeti ovde.
MODS organizacije koje su dale doprinos sastavljanju ovog izveštaja su: Grupa za decu i mlade “Indigo”, Udruženje građana „U bojama dece“, Užički centar za prava deteta, PIN – Mreža psihosocijalnih inovacija, NGO Atina, Dečiji centar Zaječar, GRiG centar, Libero, Okular, Centar za prava deteta, Unija srednjoškolaca Srbije (UNSS), Savez udruženja za pomoć MNRO Vojvodine, Inkluzivni razvojni krug za decu i mlade “Moj način”, Centar za rad sa decom, mladima i porodicom “Vrdničak”, Centar za decu i omladinu Vrnjačka Banja, Organizacija kreativnog okupljanja OKO, Podrška porodici “SIDRO”, Pomoć deci, Centar za integraciju mladih, Udruženje građana “NEXUS – Vranje”, Centar za proizvodnju znanja i veština – CPZV, Centar za podršku ranom razvoju i porodičnim odnosima “Harmonija”, Novi Sad, NGO Praxis, Prijatelji dece Srbije, UG Zlatiborski krug.