Smernice za sprovođenje
Krajnji cilj zabrane fizičkog kažnjavanja jeste da se obezbedi da ga nijedno dete nikada ne iskusi, putem potpunog ukidanja njegove primene. Zakonska zabrana šalje jasnu poruku da je udaranje i povređivanje deteta, iz bilo kog razloga, pogrešno, kao što je i udaranje i povređivanje odraslih. Međutim, zabrana postaje istinski delotvorna tek kada se uspostave konkretne mere kojima se sprečava da deca proživljavaju fizičko kažnjavanje, ma koliko slabo bilo. Primena zakona ne predstavlja samo reakciju na odrasle koji nasilno kažnjavaju decu – već se prvenstveno radi o promeni stavova i praksi tako da se fizičko kažnjavanje više ne smatra prihvatljivim, čime se omogućuje promena društvenih normi ka pozitivnim, nenasilnim metodama odgajanja dece.
U sklopu Ciljeva održivog razvoja (COR) usvojenih 2015. godine, države su se obavezale na izgradnju miroljubivih, nenasilnih društava u kojima se poštuju ljudska prava. Agendom je ustanovljeno 17 ciljeva, uz potciljeve za ostvarivanje svakog od ciljeva, kao i indikatore za praćenje napretka ka ostvarivanju svakog od potciljeva. Okončanje fizičkog kažnjavanja je ključ za ukidanje svog nasilja nad decom (COR potcilj 16.2) i dugoročno smanjenje nasilja u čitavom društvu. Takođe je od ključne važnosti za ostvarivanje drugih potciljeva COR, uključujući one koji se odnose na zdravlje (COR 3), obrazovanje (COR 4), nasilje nad ženama i devojčicama (COR 5 i 16), jednakost (COR 5 i 10) i ekonomsku stabilnost i rast (COR 8).
Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima deteta (KPD) zahteva od država da preduzmu sve odgovarajuće zakonodavne, administrativne, društvene i obrazovne mere da bi zaštitile decu od svih vidova nasilja dok su pod brigom roditelja, zakonskih staratelja ili drugih lica koja brinu za dete (član 19.).
Države su prema tome u obavezi da primenjuju zakone o zabrani u sklopu svojih međunarodnih i regionalnih obaveza u oblasti ljudskih prava. Kako bi države napredovale u smeru ukidanja nasilnog kažnjavanja, zakonska reforma mora da se vezuje za javno obrazovanje, kao i preventivne mere i mere za podizanje stepena svesti, uz podršku multisektorskoj koordinaciji, kao i praćenju i oceni.
Globalno partnerstvo za okončanje nasilja
Globalno partnerstvo za okončanje nasilja nad decom pokrenuo je u julu 2016. godine generalni sekretar UN. Danas je Partnerstvo za okončanje nasilja jedini globalni subjekt usmeren isključivo na Cilj održivog razvoja 16.2: ukidanje svih vidova nasilja nad decom. Partnerstvo čini preko 600 partnera, uključujući vlade, agencije UN, istraživačke institucije, međunarodne nevladine organizacije, fondacije, organizacije civilnog društva, grupe iz privatnog sektora, i mnoge druge. Iako se u mnogo čemu razlikujemo, vezuje nas jedno prosto uverenje: svako dete zaslužuje da raste bez nasilja.
„Zaustavimo fizičko kažnjavanje“ je ključna inicijativa Globalnog partnerstva za okončanje nasilja nad decom. Ranije poznato pod nazivom Globalna inicijativa za okončanje svih vidova fizičkog kažnjavanja dece, „Zaustavimo fizičko kažnjavanje“ sprovodi širok niz aktivnosti specifično osmišljenih kako bi se podstakao napredak ka univerzalnoj zabrani i ukidanju fizičkog kažnjavanja dece.
———————————————————–
Smernice na srpskom jeziku možete preuzeti na sledećem linku.
Smernice na engleskom jeziku možete preuzeti na sledećem linku.
end-violence.org
endcorporalpunishment.org
#ZAUSTAVIMOnasilje