„PRAVO DECE DA GOVORE I DA IH ČUJEMO“ – PARTICIPACIJA
Participacija dece i mladih u Srbiji – Rezultati istraživanja. Deca i mladi su vredni, sposobni, kreativni i pametni, sve što treba je da ih uključite i saslušate:
• Uključiti predstavnike dece i mladih u lokalna tela, uprave, savete koje imaju u nadležnosti npr. obrazovanje, zaštitu dece, zaštitu životne sredine. Deca mogu imati ključnu ulogu u prikupljanju i ažuriranju podataka i informacija u vezi sa lokalnom zajednicom. Njihovo aktivno angažovanje će unaprediti planiranje i praćenje mera za unapređenje položaja dece i mladih u lokalnoj zajednici.
• Organizovati ciljane konsultacije o lokalnim pitanjima sa decom iz zajednice. Pozvati predstavnike dece i mladih da daju svoje komentare i sugestije na planove za park, školu, igralište, lokalni prevoz. Mogu se angažovati deca sa invaliditetom da provere pristupačnost lokalnog javnog prevoza i zgrada. Deca mogu da ocene bezbednost u kraju gde žive i ukažu na pretnje kojima su izložena.
• Organizovati sastanke gradskih većnika ili odbornika lokalne skupštine sa predstavnicima dece i mladih da od njih direktno čuju probleme dece.
• Pozivati predstavnike mladih na sednice i sastanke koje organizuje lokalna samouprava, naročito kada se raspravlja o oblastima koje su od značaja za mlade.
• Omogućiti učeničkim parlamentima formalan i redovan pristup i saradnju sa telima lokalne samouprave – veće, uprave, skupština – i da njihovi predlozi budu uvaženi i razmatrani sa pažnjom.
• Uključiti decu u istraživanja o problemima u lokalnoj zajednici. Deca mogu da identifikuju nedostatke u lokalnoj zajednici, mogu da sprovode istraživanja, intervjue, analiziraju podatke, daju preporuke.
• Pružiti priliku deci i mladima da razviju i uređuju svoje lokalne novine, vode vlastiti radio program, i da doprinose javnim medijima. Na taj način mogu da dele informacije od značaja za svoje vršnjake, podižu svest javnosti o pitanjima važnim za decu i kampanje za promene koje smatraju da su neophodne.
• Predstavnici lokalnih samouprava i NVO treba da u znatno većoj meri proveravaju mišljenje mladih kroz fokus grupe, debate, intervjue i druge vidove aktivne konsultacije. Lokalne samouprave na kraju svake godine mogu da objave izveštaj o tome šta su učinili u cilju podizanja nivoa participacije građana uopšte i mladih kao jedne važne grupe.
• Razvijati konsultovanje tj. dvosmernu komunikacije između vlasti i mladih kroz organizovanje timova koji će razgovarati sa mladima, organizovanje ”otvorenih vrata” pojedinih službi / članova uprave ili odbora, organizovanje javnih sastanaka (rasprava, debata), zatim organizovanje fokus grupa i intervjua sa mladima.
• Edukovati mlade o principima građanskog i demokratskog uređenja društva od najranijeg uzrasta. Bilo bi korisno da se škola u većoj meri uključi u povezivanje mladih i organa lokalne uprave kroz organizovane posete opštini, obrađivanje teme participacije građana na časovima razredne nastave, građanskog vaspitanja i slično. Škola takođe može da podstiče i podržava inicijative dece, da pruža priliku da se deca izjasne o problemima u školi, radu, nastavi, da predlože rešenja problema i da mogu aktivno da se uključe u sprovođenje odluka koje su zajednički doneli.
• Obavestiti predstavnike lokalne samouprave o rezultatima ovog istraživanja i uputiti ih na češći dijalog sa mladima i sa predstavnicima NVO u cilju upoznavanja stvarnog stanja, budući da predstavnici vlasti pozitivnije ocenjuju angažovanje opština u uključivanju dece i mladih.
Uključite decu na pravi način!